31. 8. 2024
Získať prenájom ako mladá rodina býva častokrát veľmi zložité, najmä pokiaľ sú v rodine maloleté deti. Dieťa je chránená osoba a ak aj vznikajú komplikácie, napríklad s neplatením nájmu, majiteľ bytu nezmôže nič, nakoľko rodinu s maloletým dieťaťom vyhodiť nemôže. Ak máte uzatvorenú zmluvu a nie ste s nájomníkmi spokojní, napríklad z dôvodu neplatenia či neprispôsobivosti, musíte im zo zákona nájsť náhradné bývanie.
Občiansky zákonník chráni nájomníka viac než prenajímateľa. V niektorých prípadoch majitelia bytov sa vyslovene obávajú jej uzatvorenia s určitými typmi nájomcov ako sú mladé rodiny alebo rodičia samoživitelia. Prenajímateľ môže ukončiť zmluvu len zo špecifických dôvodov, ako je napríklad neplatenie dohodnutých splátok za nájom bytu. Ak nie je uhradené nájomné po dobu viac než 3 mesiace, prenajímateľ môže dať nájomcovi výpoveď z nájomnej zmluvy a to bez ohľadu na to, či sa v predmetnej nehnuteľnosti nachádzajú aj deti.
Nájomca s deťmi však môže robiť problémy po uplynutí výpovednej lehoty. Po ukončení nájmu by sa mal nájomca vysťahovať, no zákon v niektorých prípadoch hovorí o povinnosti majiteľa bytu zabezpečiť bytovú náhradu. Ak ide o hrubé porušenie nájmu - napríklad neplatenie nájomného, zvyčajne bytovú náhradu zabezpečiť nemusí. Výnimkou sú osoby, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi a tieto majú právo na náhradné ubytovanie. V tomto prípade je náhradné ubytovanie nie len byt, ale aj obytná miestnosť v slobodárni, ubytovni alebo iných miestach, ktoré sú určené na trvalé bývanie.
Ak tieto osoby v hmotnej núdzi majú aj maloleté dieťa, v tomto prípade majú nárok na náhradný byt, ak to umožňujú pomery prenajímateľa. Ten musí zabezpečiť náhradný byt tak, aby umožnil nájomníkom dennú dochádzku do práce. Bez poskytnutia bytovej náhrady sa prenajímateľ nájomníkov v hmotnej núdzi a s dieťaťom nezbaví. Ak však bytovú náhradu nájde, do 30 dní musí s nájomcom uzatvoriť zmluvu o bytovej náhrade. Pokiaľ sa tak nestane, nárok na bytovú náhradu zanikne.
Táto situácia sa však dá vyriešiť jednoduchšie, ako sa zdá. Nájomná zmluva môže byť uzatvorená na dobu viac než dva roky alebo na dobu neurčitú a vtedy spadá pod správu Občianskeho zákonníka a chráni viac nájomcov ako majiteľov bytu. Riešením je zmluva o krátkodobom nájme, ktorá však musí byť uzatvorená na maximálne dva roky, pričom je možné je predĺženie o dva roky, dvakrát po sebe.
Pri tomto type zmluvy po jej ukončení nemusí majiteľ nájomcovi zabezpečovať bytovú náhradu ani v prípade, že sa jedná o nájomcov v hmotnej núdzi alebo s deťmi. Prenajímateľ môže zmluvu v prípade neplatenia nájmu ukončiť už po nezaplatení dvoch mesiacov nájmu a výpovedná lehota môže byť skrátená na 15 dní. Takéto riešenie môžete využiť v prípade, že si splníte registračnú povinnosť k dani z príjmov a nájomcovi toto preukážete.
Ak však neviete ako na to, prípadne máte rešpekt z tvorby nájomnej zmluvy, určite je na mieste poradiť sa s odborníkom v oblasti realít, ktorý vám bude vedieť poradiť najlepšie riešenie.
Autor: Beáta Peterková Fabová
Po 10 rokoch podnikania v inom odvetví sa venujem už 3 roky realitnému biznisu, kde som sa konečne našla. Je to veľká zodpovednosť, ktorú pociťujem a zbožňujem, keď sa mi klient zverí do rúk. Nehnuteľnosti a dizajn sú mojou veľkou inšpiráciou a som poctená tým, že môžem byť súčasťou koľkokrát aj životného rozhodnutia klientov.
Preferujem ľudský prístup a srdečnosť ku každému klientovi a vtedy aj ten predaj, či kúpa prebieha s ľahkosťou.
Zároveň však nezabúdam na profesionalitu, jasný cieľ a prepracovaný systém, lebo len tak vieme dosiahnuť spoločný úspech k spokojnosti mojich klientov.
Teším sa na spoluprácu s Vami.